Пасивний будинок: технології майбутнього вже в дії


Прийнята в Євросоюзі Директива енергетичних показників в будівництві передбачає, що до 2020 року всі нові будівлі, побудовані в ЕС, повинні відносяться до класу низького енергоспоживання – не більше 60 кіловат-годин на 1 кв.м. на рік. Пасивні будинки, особливо популярні в країнах Скандинавії і Німеччини, мають значно вищий індекс енергоефективності: до 15 кВт год / м²год.

У 1989 році в Німеччині був введений в експлуатацію перший в історії passive house, або будівля з екстремально низьким рівнем енергоспоживання. Одним з найвідоміших проектів енергоефективних будинків став Дім Гранбека, побудований під Стокгольмом на основі каркасного будівництва з теплоізоляційними матеріалами нового покоління і принципово новим підходом до проектування будівель.

Система пасивного будинку

За рахунок чого підвищується енергоефективність будівлі? Основа пасивного будинку – проект з мінімальним рівнем енерговитрат.

Основні групи втрати тепла в приміщенні:
зі стічними водами
від прийняття ванни і душу, миття посуду і прання
через огороджувальні конструкції
(стіни, перекриття, дверні та віконні проєми, покрівля)
при вентиляції приміщень

 

Будівництво пасивного будинку передбачає ряд заходів щодо максимального використання даних ресурсів для забезпечення обігріву житла. Також враховані буферні зони між приміщеннями з високим і низьким рівнем тепловтрат (передпокій і спальні), а також тепло, що виділяється живими мешканцями будинку – людьми і тваринами, і побутовою технікою та електроприладами. У пасивному будинку навіть вентиляція побудована за принципом рекуперації – тепле повітря використовується повторно після додаткового очищення.

Як побудувати пасивний будинок

Перед тим, як приступати до будівництва, слід врахувати безліч об’єктивних чинників, які вплинуть на розробку проекту: кліматичну зону, ландшафт, близькість ґрунтових вод, розу вітрів і силу вітру, ступінь освітленості майданчику. Потім слід прорахувати суб’єктивні чинники енергоспоживання: кількість членів сім’ї з перспективним розрахунком мінімум на 25 років, орієнтовна кількість домашніх улюбленців, кількість точок опалення та водопостачання.

Будівля з мінімальним рівнем енергоспоживання повинна бути максимально компактною, навіть її конфігурація покликана знижувати тепловтрати. Безумовно, будинки у вигляді півсфери або багатогранника, начебто футуристичних марсіанських проектів, жителів України не сильно цікавлять, тому європейські та українські проектувальники розраховують конструктив традиційних пропорцій ззастосуванням особливих вимог:

  • враховується кількість членів сім’ї, максимально збільшується ступінь природної освітленості будівлі за рахунок великих скляних панелей з південного боку будівлі і часткового скління покрівлі.
  • пасивний будинок традиційно позбавлений підвалу і цокольного поверху – вони істотно підвищують тепловтрати житла.
  • південний фасад додатково оснащується регульованими навісами, верандами або балконами, які виконують сонцезахисну функцію в спекотні місяці.

Ціна пасивних будинків

У порівнянні зі звичайними будівлями, розрахункова вартість таких будинків вища за рахунок спеціальних розрахунків при проектуванні і подвійній теплоізоляції будівлі: товщина теплоізоляційного шару не менше 400мм. в стінах і 500мм. в покрівлі.

Енергоактивні будови передбачають облаштування автономних джерел енергії – сонячних батарей, теплових насосів, особливої системи вентиляції та водовідведення. У приміщенні допустимо використовувати електроприлади і побутову техніку виключно з рівнем енергоспоживання класу А +. Окупність пасивного будинку – 10-12 років, після чого будівля починає приносити своїм власникам прихований прибуток.

В Україні будівництво passive house – досить рідкісне явище, теж саме можна було сказати і про каркасні будинки іще декілька років тому. Однак зараз у майбутніх домовласників є відмінна можливість скористатися державною підтримкою і за допомогою програми «теплих кредитів» частково знизити витрати на будівництво будівлі.

Вартість енергоресурсів в усьому світі стабільно зростає, тому експерти вважають, що в середньостроковій перспективі проживання сім’ї в будинку з екстранизьким рівнем енергоспоживання в кліматичних зонах, подібних до наших широт, стане нормою.

pasport

А Ви знаєте, що будівельний паспорт — це документ, без якого не можна розпочати будівництво?

  • як отримати
  • скільки коштує
  • які документи необхідні
Відповіді на ці та інші запитання Ви знайдте у БЕЗКОШТОВНОМУ чек-листі по підготовці до будівництва

Завантажити